Yenice Ormanları Nerede ve Nasıl Gidilir? Yenice Ormanları Kamp Alanı

Yenice Ormanları Nerede ve Nasıl Gidilir? Yenice Ormanları Kamp Alanı

Yenice Ormanları Türkiye’nin en büyük orman alanı seçilmiştir, WWF tarafından korunacak 100 alandan biri olarak ilan edildi. Yenice, Fatih Sultan Mehmet‘in 1461’de Cenevizlilerden ele geçirdiği alandır. Bölgeye gelen trafik en çok dikkat çeken yerlerden biridir. Nedeni, bu sevimli kasabaya ulaşmak için 16 tünelin geçilmesi gerektiğidir.

Yenice Ormanları Nerede?

Yenice Ormanları, Batı Karadeniz ikliminden kısmen etkilenir. Karadeniz ikliminden karasal iklime geçiş iklimi etkilidir. Yaz serin, kış soğuk ve yağışlıdır. Yenice Nehri yağışlı ve sisli alanlarda mikro iklim etkileri yaratır. Bu alanda zengin biyolojik çeşitliliğe sahip türlerden bazıları kayın, gürgen, dişbudak ıstranca meşesi, türk fındığı, porsuk, kafkas ıhlamuru, karaağaçtır.

Yenice Ormanları Hakkında Bilgi

Yenice Ormanlarındaki çeşitli şelaleler, çeşitli renklerde çiçeklerle dolu sakin bir alana dönüştü. Bu orman, yürümeyi sevenlerin ilk adresi olabilir ve doğal güzelliği sürprizlerle dolu bir parkur yaratır. Doğada güzel vakit geçirmek istiyorsanız burası kesinlikle istediğiniz yer.

Yenice Ormanları Hakkında Bilgi , Gezivuz

Alandaki Yenice ırmağı yerleşim alanından geçerek bölgedeki araziyi ikiye ayırmaktadır. Nehrin aktığı bu güzel bölgede doğa ve günlük yaşam bir arada devam ediyor. Ormanın en önemli alanları Arboretum ve “Tabiat Koruma Alanları” olmalıdır. Bu alanda birçok yerde görünmeyen binlerce ağaç görebilirsiniz. Bu ağaçlardan bazılarının yüksekliği ve genişliği o kadar gelişmiştir ki, dünyanın başka hiçbir yerinde böyle bir ölçüm görülemez. Aynı zamanda bölgede nesli tükenmekte olan kıymetli ağaçları da görebileceksiniz.

Yenice Ormanları’nda her türden hayvan yaşar. Bunlardan bazıları; sincap, karga, kirpi, sülün, geyik, bobcat, rozet, kriko kurt, kurt, ayı, su samuru, kartal ve. Bu türlerin yanı sıra alanda birçok farklı havan türü de bulunmaktadır. Doğa, biraz vahşilik ve mükemmel bitki örtüsü ile burada en güzel haliyle ortaya çıkar.

Yenice Kent Ormanı Kamp Alanı

Doğal yapısı gereği Yenice kanyoning, çadırlı kamp, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting gibi çeşitli doğa sporları için uygundur. Şeker Kanyon özellikle kanyon geçişi, yürüyüş parkurları ve eşsiz doğal güzellikler için oldukça uygun olan Karabük-Yenice karayolu üzerinde yer almaktadır. Sakin ve huzurlu yürüyüş ve bisiklet turları sunmaktadır.

DİĞER KARADENİZ BÖLGESİ VE TARİHİKAMP YAZILARIMIZA GÖZ ATMAK İÇİN TIKLAYIN.

Öğrendiğiniz Bilgileri Başkalarıyla Paylaşmak İsterseniz

2 Replies to “Yenice Ormanları Nerede ve Nasıl Gidilir? Yenice Ormanları Kamp Alanı”

  1. merhaba dostum siteni inceledim ve hoşuma gitti umarım daha iyi yerlere gelirsin
    buda benim web sitem https://faconus.com/ siteme göz atarsan cok memlun olurum
    olumlu veya olumsuz eleştirilerin benim için önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: