Rize de Gezilecek Yerler – Rize’ye Neden Gitmeliyiz?

Rize de Gezilecek Yerler – Rize’ye Neden Gitmeliyiz?

Rize de Gezilecek YerlerRize’ye Neden Gitmeliyiz? Rize hakkında bilinmesi gerekenler nedir ve Rize’de gezilecek yerler nereler hepsini bu yazımızda cevapladık.

Rize, ülkemizin en güzel şehirlerinden biridir. Bu şehirde birçok doğal cazibe merkezi var. Rize’de gezilecek yerler neresidir? Rize’de ne yapılır? Rize’ye Neden Gitmeliyiz? İşte Rize’de yapmanız gereken her şey.

Rize de Gezilecek Yerler

1- Rize Kalesi

Rize’nin tarihi kalesi bununla da sınırlı değil. Rize Kulesi, Rizedeki en ünlü kaledir. Bu tarihi kale, yine Cenevizliler tarafından yaptırılan bir iç kale şeklinde inşa edilmiştir. Rize Kalesi çok sayıda savaş nedeniyle yıkıldı. Daha sonra Doğu Roma İmparatorluğu tarafından restore edildi. Buradan Rize Kalesi’ne kolayca ulaşabilirsiniz. Rize’nin merkezinde yer alan Rize Kalesi, şehrin en ünlü tarihi yapılarından biridir. Google Haritalarda konuma gitmek için tıkla.

RİZE KALESİ | Kültür Portalı
https://www.kulturportali.gov.tr/

2- Ciha Kalesi

Rize’nin tarihi kalelerinden biri de Jiha Kalesi’dir. Jiha Kalesi, Rize’nin tarihini ve kültürünü yansıtan bir kaledir. Yeşilin hakim olduğu Ciha Kalesi’nde ve çevresinde çok güzel vakit geçireceksiniz. Jiha Kalesi, Rize’nin Pazar ilçesine bağlı bir kaledir. Hepimizin bildiği gibi bu kale o dönemde Anadolu’da yaşayan Cenevizliler tarafından yaptırılmıştır. Kutsal Savaş Kalesi’ni kesinlikle bulacaksınız. Google Haritalarda konuma gitmek için tıkla.

CİHA KALESİ | Kültür Portalı
https://www.kulturportali.gov.tr/

3- Kaçkar Dağları

Kaçkar sıradağları Rize’nin en meşhur yeri ve kesinlikle görmeniz gereken yer. Kaçkar Dağları da turistleri milli park olarak kabul ediyor. Bakanlar Kurulu ilk olarak 1994 yılında Kaçkar Dağı’nı milli park ilan etti. Kaçkar Dağları’nda 9 köy var. Doğa ile iç içe olmak isteyenler için çok güzel bir yer olan Kaçkar Dağları’nda ayrıca 33 adet yayla bulunuyor. Kaçkar Dağı, Rize’nin simgesi haline gelmiş bir dağdır.

Kaçkar Dağı - Vikipedi
https://tr.wikipedia.org/wiki/

4- Anzer Yaylası

Ansel Yaylası, ülkemizin en ünlü yaylalarından biri olarak biliniyor. Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan Anzer Yaylası, endemik çiçek türleri bakımından zengin bir yayladır. Anzer Yaylası, bol bol temiz hava alabileceğiniz yaylanın havasını sevenler için eşsiz güzelliktedir. Ayrıca bu yayla alanında ülkemizin meşhur Anze balı da üretilmektedir. Yaylayı gezdikten sonra Anzer balı da satın alabilirsiniz. 1991 yılında Rize turizmine açılan burası bugün Rize’ye gelen turistler arasında en çok ziyaret edilen yerlerden biridir.

ANZER (BALLIKÖY) YAYLASI | Kültür Portalı
https://www.kulturportali.gov.tr/

5- Zil Kalesi

Tarihi mekanları gezmek isteyenler için Zil Kalesi, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan bir kaledir. Aynı zamanda Zil Kalesi çevresinde birçok arkeolojik çalışma yapılmıştır. Fırtına Deresi’nin batı yamacında bulunan Zil şeklindeki kale, en popüler ve ziyaret edilen yerlerden biridir. Rize’ye vardığınızda nereye gideceğinizi bilmiyorsanız, ziyaret etmeniz gereken yerlerin başına Zil Kalesi, yazabilirsiniz. Google Haritalarda konuma gitmek için tıkla.

ZİLKALE | Kültür Portalı
https://www.kulturportali.gov.tr/

6- Palovit Şelalesi

Palovit şelalesi, Rize’de ziyaret etmeniz gereken ilk yerlerden biridir. Palovit şelalesi, Rize’nin Çamlıhemşin mevkisinde bulunmaktadır. Palovit şelalesi yüksek debili bir şelaledir. Pek çok fotoğraf çekmek için bu şelaleye gelebilirsiniz. Görkemli doğal güzelliklerden biri olan Palovit Şelalesi’ni ziyaret etmek de çok kolay. Google Haritalarda konuma gitmek için tıkla.

Palovit Şelalesi - Vikipedi
https://tr.wikipedia.org/wiki/

Rizeye geldiniz bunları yapmadan gitmek olmaz

1- Çay Toplamadan Gitmek Olmaz

Bu şehirde çay toplamayı öğrenebilirsiniz. Çay diyarı olarak bilinen Rize’de çay toplamak için makas alın.

2- Rafting

Rize’nin birçok rafting fırsatı olduğunu biliyor muydunuz? Rafting, Rize’nin en popüler aktivitelerinden biridir ve oldukça ilginç bir aktivite. 23 kilometre uzaklıkta olan rafting rotasını mutlaka deneyimlemelisiniz.

3- Doğa Yürüyüşü

Rize’ye geldiğinizde yürüyüş yapmalısınız. Sabah ve akşam egzersizi olarak kabul edilebilecek her yerde doğal bir yürüyüş yapabilirsiniz. Dilerseniz Anzer yaylasına gidip Rize’de yürüyüş yapabilirsiniz.

” Rize de Gezilecek Yerler ” hakkındaki yazımıza görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtebilir misiniz?

Tirşik Çorbası içinde yemek yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bilecik de Gezilecek Yerler içinde gezi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Antalya Doyran Göleti içinde gezi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yöresel Kömbe Tarifi içinde yemek yazımızı inceleyebilirsiniz.

Öğrendiğiniz Bilgileri Başkalarıyla Paylaşmak İsterseniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: