Nallıhan Gezilecek Yerler – Nallıhan Nerede?

Nallıhan Gezilecek Yerler – Nallıhan Nerede?

Nallıhan Gezilecek Yerler Neresi?

Nallıhan gezilecek yerler bakımından kısıtlı bir yer. Bakalım buralar nerelermiş.

Nallıhan, Ankara’nın 160 kilometre kuzeybatısında tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan, doğal güzelliği ile dikkat çeken bir yerleşim alanıdır. Bölgede Nallıhan Davutoğlan kuş cenneti, Sarıyar yaban koyunu yetiştirme alanı ve çok sayıda anıt ağaç var ve buralarda gezilecek yerler var.

Doğa Koruma Alanları ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü birçok doğal güzelliği koruduğu için Nallıhan potansiyeline ulaşamıyor. Doğa severler Uyuzsuyu ve Soğukkuyu şelalelerini, Sakarya Nehri, Aladağ ve Nallıhan derelerini ve altı yaylayı ziyaret edebilir.

Nallıhan Kuş Cenneti, bölgedeki en önemli turizm merkezidir. Ancak pek çok tarihi ve doğal manzarası olan bu bölge, turizm sektörüne yakın olan Beypazarı bölgesinde büyük bir atılımla bir nebze olsun gölgede kalmıştır.

Nallıhan gezilecek yerler

Nallıhan Kuş Cenneti

Nallıhan gezilecek yerler

Nallıhan bölgesindeki en önemli seyahat markası Kuş Cenneti’dir. Nallıhan Kuş Cenneti, 1959 yılında Sarıyar Barajı’nın kuzey kesiminde inşa edilmiş sulak alan ekosistemi olarak açıldı.

Kuş cenneti, Nallıhan’ın Davutoğlan köyünde yer alır ve 179’dan fazla kuş türüne sahiptir. Bu alanın bir başka özelliği de dağların yarattığı güzel manzaranın karşısında, göçmen kuşların yaşam alanlarından biridir.

 Nallıhan Kuş Cenneti

Nallıhan Evleri

Nallıhan Evleri

Nallıhan’ın tarihi evleri İç Anadolu mimarisine göre inşa edilmiştir. Beypazarı evleri gibi bu tarihi evler de Nallıhan‘da görülebilir. Tarihe meydan okuyan bu evler restore edilerek turistlerin beğenisine sunulmuştur. Bu evler Nallıhan’da gezilecek yerler listesinde sıkça bahsedilmektedir.

Kocahan

1599 yılında Osmanlı rahiplerinden Nasuh Paşa tarafından yaptırılan Kocahan, şimdi Nallıhan’ın simgelerinden biri haline geldi. Yapının kapısı geniş ve uzundur, kapının dış duvarı ise mezar taşı ve kireç harçtan yapılmıştır. Kemerin dışında 18 delikli bir at nalı var. Bu nedenle bölge adını benimsediği için Nallı Han olarak anılmıştır.

Nasuh Paşa Camii

Nasuh Paşa Camii, Nallıhan Veziri Nasuh Paşa tarafından yaptırılan ve yangında hasar görerek 1911 yılında yeniden inşa edilen yapılardan biridir. Dikdörtgen planlı yapının çatısı ahşaptır. Caminin kesme taştan minaresi batı duvarının yanına yapılmıştır.

Uluhan Camii

Uluhan Camii

Uluhan Camii, Nallıhan’ın Uluhan Köyü’nde yer almakta olup, bölge ile aynı adı taşımaktadır ve 17. yüzyılda Vezir Nasuh Paşa tarafından yaptırılmıştır. Bölgede meydana gelen deprem nedeniyle, binanın sadece şu anda yıkılmış olan kulesi var.

Minare caminin ayakta kalan son bölümüdür ve kesme taştan yapılmıştır. Cami, Ağustos 2017’de Ankara şehir yönetimi tarafından restore edilmiş ve tadilattan sonra ibadete açılmıştır.

Uyuzsuyu Şelalesi

Uyuzsuyu Şelalesi
Kaynak: www.bik.gov.tr

Nallıhan’ın kuş cennetinden sonra bölgedeki en popüler doğa harikası Uyuzsuyu Şelalesi. Şehir merkezinden 30 kilometre uzaklıktaki şelaleye ulaşmak için Uluhan karayolu üzerinden Karacasu bölgesine dönmeniz gerekiyor.

Sarıçalı Dağı’nın kuzeybatısında, deniz seviyesinden 1200 metre yükseklikteki su, 50-60 metre yükseklikten küçük bir nehre düşerek Uyuzsuyu Şelalesini oluşturur. Çamlarla kaplı alan, piknik için de ilk tercihtir.

Şelalenin isminin, ilkbaharda fışkıran sıcak sudan kaynaklandığı tahmin edilmektedir ki bu suyun ve cilt hastalıklarına faydalıdır. Bölgedeki su her yıl eylül ayı sonunda kuruduğunda mart ayı ortasında tekrar akmaya başlar.

Anıt Ağaç

Nallıhan gezilecek yerler
http://www.kirsalcevre.org.tr/

Nallıhan’ın Hacılar Köyü’nün Esenler ilçesinde bulunan 750 yıllık ardıç ağacı doğal anıt olarak tescil edildi. Uzun boylu ağaç 20 metre yüksekliğinde ve 2,8 metre çapındadır ve bölgedeki ilgi çekici yerlerden biridir.

Juliopolis Nekropolü

Nallıhan gezilecek yerler
www.envanter.gov.tr

Nallıhan’ın Çayırhan ilçesine bağlı Gurcheng mevkiinde bulunan Juliopolis Nekropolü, 2009 yılında Anadolu Medeniyetleri Müzesi tarafından yapılan kazılarda önemli keşiflere tanık oldu.

Sarıyar Barajı’nın kuzey tarafındaki kireçtaşı mezarlığında yapılan kazılarda altın, gümüş ve bakır mücevherler bulunmuştur. Bu mücevherlerle birlikte yöreden çıkarılan çiçek saksıları, kandiller, süs eşyaları ve yüzük taşları da Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergileniyor.

Nallıhan Gezilecek Yerler

  • Nallıhan Kuş Cenneti
  • Nallıhan Evleri
  • Kocahan
  • Nasuh Paşa Camii
  • Uluhan Paşa Camii
  • Uyuzsuyu Şelalesi
  • Anıt Ağaç
  • Juliopolis Nekropolü

Tirşik Çorbası içinde yemek yazımızı inceleyebilirsiniz.

Rize de Gezilecek Yerler içinde gezi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Antalya Doyran Göleti içinde gezi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yöresel Kömbe Tarifi içinde yemek yazımızı inceleyebilirsiniz.

Nallıhan Gezilecek Yerler – Nallıhan Nerede?

Öğrendiğiniz Bilgileri Başkalarıyla Paylaşmak İsterseniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: