İbn Battuta Seyahatnamesi – İbn Battuta kimdir? (1304-1377)

İbn Battuta Seyahatnamesi – İbn Battuta kimdir? (1304-1377)

Bu yazımızda 1304 ile 1369 yılları arasında yaşamış ünlü Faslı gezgin İbn Battuta Seyahatnamesi ‘ni ve yaşamını kısaca tanıtacağız.

İbn Battuta Seyahatnamesi

İbn Battuta Seyahatnamesi, Dünya tarihinin en büyük gezginlerinden biri olarak kabul edilen Faslı gezgin İbn-i Battuta, 29 yıl boyunca Çin’den İspanya’ya 130.000 kilometre yol kat etmiş ve tüm İslam dünyasını dolaşmıştır.

İbn Battuta Seyahatnamesi
Kaynak: www.yapikrediyayinlari.com.tr

İbn-i Battuta, bu geziler ile edindiği deneyimleri ve hatıraları seyahat kitabında topladı. Bu, ” İbn-i Batuta’nın Yolculuğu “. Artık birçok dile çevrilmiş olan bu kitap, dünya tarihinin en önemli gezi kitaplarından biri olarak kabul edilmekte ve birçok tarihi çalışmanın kaynağıdır.

Anadolu ve Türkiye tarihi açısından İbn-i Batuta’nın seyahat kitabı da çok önemlidir. Çünkü Anadolu şehirleri gezi kitabında önemli bir yer tutuyor. Bu nedenle Rihle, 14. yüzyılda Anadolu’nun da değerli bir kaynağıydı.

Antalya, Burdur, Eğridir, Denizli, Tavas, Muğla, Bursa, Amasya, Kayseri ve Sivas gibi şehirler İbni Batuta’nın bazı gezdiği şehirleridir. Seyahat ettiği ve “Rihle” gezi kitabına dahil ettiği bazı Anadolu şehirleridir. Örneğin Orhan Bey ile Bursa’da tanışmış ve seyahat kitabında onu “Türkmen hükümdarlarının en ulusu” olarak tanımlamıştır. Ayrıca Ahilik topluluğu hakkında önemli bilgiler verdi. Ayrıca Bizans döneminde İstanbul’u ziyaret eden İbn-i Batuta da seyahatnamesinde değinmiştir.

İbn Battuta Seyahatnamesi (video)

İbn Battuta kimdir?

İbn Battuta kimdir? İbn Battuta, Orta Çağ’ın en büyük gezgini, Müslüman bir kaşif ve Rıhlet-ü İbn Battûta adlı ünlü bir gezi kitabının yazarıdır. İbn Battuta İtalya’dan Endonezya’ya, Timbuktu’dan Şanghay’a seyahat etti ve 44 ülkede 120.000 kilometreden fazla yol kat etti. Tutuklandı, korsanlar tarafından saldırıya uğradı, rehin alındı ​​ve bataklıkta saklanmak zorunda kaldı.

İbn Battuta kimdir
Kaynak: wikipedia.org

İbn Battuta, 1304 yılında Fas’ın Tangier şehrinde doğdu. İbn-i Batuta’nın Gerçek adı Şerafettin Ebu Abdullah Muhammed İbn-i Batuta’dır, Zengin tüccar bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi ve iyi eğitim gördü.

İbn-i Battuta , özellikle Maliki mezhebi ve şeriat hukuku üzerine konuşurken birçok İslam ülkesinde kadı olarak görev yaptı.

İbn-i Battuta, 21 yaşında hacca gitme kararı aldı ancak o dönemdeki şartlar nedeniyle uzun bir yol yürümek zorunda kaldı. İbn Batuta’nın yolculuğu Tunus, İskenderiye, Kahire, Şam ve Kudüs üzerinden Mekke’ye yaklaşık bir buçuk yılda gitmiştir.

İbn Battuta Seyahatnamesi

Batuta, yolculuk sırasında birkaç kez evlenmiş ve hatta bu evliliklerden çocuk doğurmuş olsa da, seyahatten vazgeçmemiş, seyahat etmeye devam etmiştir.

DİĞER KAŞİF VE GEZGİN YAZILARIMIZA GÖZ ATMAK İÇİN TIKLAYIN.

Öğrendiğiniz Bilgileri Başkalarıyla Paylaşmak İsterseniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: