Gökbörü Nedir? Gökbörü Ne demek? Gökbörü Oyunu

Gökbörü Nedir? Gökbörü Ne demek? Gökbörü Oyunu

Gökbörü Nedir? Ne demek?

Gökbörü Nedir? Bozkurt ile ilişkisi nedir? Eski Türkler buna neden inanıyordu? Hadi gelin bu sorulara cevap bulalım.

Eski Türk devletini diğer birçok devletten ayıran özelliklerden birisi, dinlerine sadık ve bu inançlara bağlı, yaşamın bedeli pahasına. İslam’dan önce ilk Türk kabileleri,  pek çok farklı inanç ve din keşfetmiş, toplumun gelişimini büyük ölçüde etkilemiştir. Bu inançlardan biri de Gökbörü inancıdır. Eski Türklerin de bildiği gibi, Büyük Gri Kurt kendileri için sembolleri benimsemiş ve inançlarını buna göre şekillendirmiştir.

Eski Türklerin sembolünü Büyük Büyük Kurt olarak tercih etmelerinin birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden en çok duyulan ve bilinen, hayvanların birbirleri gibi gri kurt olarak adlandırılmaları, özellikle de özgürlükleri. Bu ve daha birçok sebepten dolayı eski Türkler kurdu bir sembol olarak benimsemişlerdir.

Gökbörü Nedir
gökbörü ne demek

Türkler İçin Gökbörü Nedir? Ne demek?

Eski Türkler, özgürlüğü seven ve gönülden inanan bir halktı. Eski Türkler bu nedenle kan döküp öldüler ve Gökbörü, Göktengri gibi inançlar var. Bu Gökbörü nedir? Gökbörü büyük gri bir kurttur.Eski çağlarda yaşayan Türklere göre 100 yılda bir veya iki kez ortaya çıkmıştır.

kökbörü

Gökbörü kelimesi açık mavi (gök mavisi) anlamına gelen Gök ve Börü kelimelerinden oluşmaktadır. Gökyüzü gök demektir, Börü ise yalnız kurt demektir. Bazı kaynaklar 100 yılda bir veya iki kez ortaya çıktığı söylenen Gökbörü’nün şans ve bereket getirdiğine inanılıyor. Ayrıca söz konusu Gökbörü, Oğuz Kağan destanına da konu olup destanda yer almaktadır.

Türkler İçin kökbörü ne demek

Gökbörü Ve Oğuz Kağan Destanı

Eski Türklerde çok önemli bir yere sahip olan Gökbörü anlayışı birçok farklı kaynakta da bahsedilmektedir. Bu kaynaklardan biri de Oğuz Kağan Destanı’dır. Gökbörü, Oğuz Kağan destanında pek çok yerde adı geçen ve harika özelliklere sahip bir canlı olarak anlatmıştır.

Oğuz Kağan Destanı
Kaynak: turkosfer.com

Türkiyenin İlk Gökbörü Takımı: Manavgat Gökbörü Atlı Spor Kulübü

Manavgat Gökbörü Atlı Spor Kulübü

Kulübün Kuruluş Amacı

Manavgat Gökbörü Atlı Spor Kulübü, Orta Asya bölgesinde Türklerin Obalarda yaşarken savaş öncesi Askerlerin ısınmak amaçlı at üzerinde gruplar halinde, ortaya alınan kurt’u kapıp karşı sahaya götürmek ve daha sonra Kurt yerine  oğlak derisi içerisi samanla doldurulan deri ile oynan oyun halen oynanmakta olup, Bu oyununun adına  Gökbörü (Kökbörü,Buzakaşı,bozkeçi)  denildiği, 5000 yıllık bir Türk geleneği tarihine sahiptir. Bu atlı spor oyunlarını sergilemek, geleneklerimizi kaybetmemek için yeni sporcular yetiştirmek. Türkiye’de bu oyun rağbet görmektedir. Spor Bakanlığına bağlı  Spor Dalları Federasyonuna Gökbörü’de bir spor dalı olarak kabul edilmiştir. Ayrıca Diğer ve çocuk geleneksel spor dalları.(Kör ebe,Mendil kapmaca,İp çekme,mas güreşi ve diğer tüm geleneksel oyunlar)

Manavgat Gökbörü
Kulüp Yöneticisi ‘ Mustafa ÇOLAK ‘

Kulüp Sahası İçinde Neler Var?

Kulübe ait alanda  1 tane Bozüy-Türkmen Çadırı, 1 tane Yörük-Türkmen Çadırı, 1 tane Geleneksel kıyafet ve malzemeler sergileme Çadırı, Türk Dünyası bayrakları, Gözleme pişirme çadırı, Atlı gösteri arenası, geleneksel okçuluk ve diğer oyunlar için  alanlar, Çocuklar için oyun ve geleneksel oyun alanları, Kulübe 1200 metre mesafede Dikili Kalesi ve sarnıçlar kuyuları, 1400 metrede Kanyon ve Romalılar değirmen ve kemerleri alanı, 4 Km. Boyalin kilisesi alanı, 2100 metrede Romalılara ait kemer köprü, 7 km.  Yangın gözetleme kulesi  ve Ormanlık alanlar bulunmaktadır. Bu alanlarda oyunlar sergilenmektedir. Orman ve kanyonda at safarisi, doğa yürüyüşü yapılmaktadır. Manavgat Yörükler Obası Facebook sayfasına ulaşmak için tıkayın.

Gökbörü Spor Kulübü

Konumu

Antalya ili Manavgat İlçesi Evrenseki Mahallesi Seki Kümeevleri (Değirmen Deresi Mevkii) adresindedir. Antalya merkeze 54 km, Manavgat merkeze 13 km, Side, Kumköy, Evrenseki, Çolaklı ve Gündogdu Turizm bölgeleri ve otellerine 4-9 km. mesafelerdedir.

Gökbörü Oyunu Nasıl Oynanır?

https://youtube.com/watch?v=Ha0rC4cDHbg

Gökbörü oyunu, köklü sporlarımızdan biridir. Türk halkının en sevilen ve en sevilen oyunlarından biri olan Gökbörü, 10 ile 12 iki kişilik iki takım arasında ortaya bırakılan oğlağı karşı takımın sahasında belirlenen noktaya atmayı hedefleyen bir oyundur.

Oyunda kullanılan oğlağın başını ve bacaklarını kesin, içini boşaltın, karnını dikip şişirin. 40 ila 60 kg ağırlığındaki oğlak hakem tarafından ortaya bırakılır.

Gökbörü Oyunu Nasıl Oynanır

Her iki taraftaki oyuncular yerde oğlağa sarılmaya çalışıyor. Oğlağı yerden alan oyuncu hızlı bir şekilde atını rakip takımın kalesine doğru sürdüğünde, takım arkadaşı çevredeki yolu temizlemeye ve rakip oyuncunun kendisine yaklaşmasını engellemeye çalışır.

Gökbörü oyununda oyuncular kadar atlarda aynı becerilere sahip olmalıdır. Atlar bile bu oyun için özel olarak yetiştirilir. Kırgızistan’da uzun bir antrenman döneminin ardından atlar, oyuncuların kendilerine doğru her hareketini hissedecek ve buna göre hareket edecekler. Oyun sırasında atlar ve oyuncular bütünlük sağlar. Her ikisinin de amacı takıma zafer kazandırmaktır.

Gökbörü oyunun kendine özgü taktikleri vardır. Oğlak karşı takımdayken savunan oyuncu, Oğlak kendilerindeyken hızlı bir şekilde rakip kaleye ilerlemesi gerek.

Gökbörü en çok kırgızistan’ta oynansada Türkiyede Manavgat’ta ve Ulupamir köyünde yaşayan Kırgız vatandaşlarımız tarafından oynanıyor.

Gökbörü Nedir Birde Bu İşle Uğraşandan Dinleyin

Daha fazla geleneksel oyunlar için tıklayın.

Öğrendiğiniz Bilgileri Başkalarıyla Paylaşmak İsterseniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: