Ege Bölgesi Tarihi Yerler

Ege Bölgesi Tarihi Yerler Nerelerdir? Ege bölgesi, Anadolu’nun en batı bölgesidir, aynı zamanda Ege bölgesinin diğer bölgelere göre daha yakın olan tarihi mekanları ve antik kentleri, anıt ve kalıntıları, müzeleri ve milli parklarıdır. Bu anlamda Ege bölgesinde seyahat etmek daha kolay ve daha etkilidir.

Ege bölgesi antik kentler ya da uzun bir geçmişi olan şehirlerle doludur, halka açık oldukları için, özellikle aşağıda kısaca anlattığımız medeniyet, genellikle birbirine yakındır. Özellikle bölgenin güneybatısında bazı antik kentler bölgeye fiziksel olarak bağlı olmakla birlikte coğrafi olarak Akdeniz bölgesindeki şehirlerle bağlantılıdır. Bunun tersi de var.

Ege Bölgesi Tarihi Yerler

Ege Bölgesi Tarihi Yerler

 • Dilek Yarımadası Milli Parkı
 • Milet Antik Kenti
 • Blaundus Antik Kenti
 • Aizanoi Antik Kenti
 • Efes Antik Kenti
 • Afrodisias Antik Kenti
 • İzmir Şirince Köyü

Dilek Yarımadası Milli Parkı

Dilek Yarımadası Milli Parkı Ege ilinin Ege bölgesinde bulunmaktadır. Dilek Yarımadası 1966’da milli park, 1994’te Büyük Menderes Deltası ilan edildi. Yarımadanın yüzölçümü 27.598 hektar olup, bunun 10.985 hektarı 16.613 hektar deltadır.

Dilek Yarımadası Milli Parkı

GİRİŞ ÜCRETLERİ

 • Şahıs7 TL 
 • İndirimli Şahıs3.5 TL
 •  Bisiklet7 TL 
 • Motorsiklet14 TL 
 • Otomobil21 TL 
 • Minibüs63 TL 
 • Midibüs112 TL 
 • Otobüs189 TL

Milet Antik Kenti – Miletus Ancient City

Köklü ünü ile tanınan Milet antik kenti Militos, cilalı taş devrinden kalma uzun bir geçmişe sahiptir. Miletos’un eski zamanlarda büyük navigasyon becerileri deneyimlediği birçok tarihi belgede açıkça gösterilmektedir. Hepimizin bildiği gibi Ege’de yükselen su seviyesi nedeniyle Büyük Menderes Nehri’nin ağzı defalarca değişmiş ve toprak alüvyal toprakla dolmuştur.Tarihi boyunca hava şartlarından ciddi şekilde etkilenen bu şehir sevgisini ve sevgisini kaybetmiştir. Qin Hai’nin bağlantısı. Bugün denizden uzak olan şehir, önemli bir bilim ve felsefe merkezidir.

Milet Antik Kenti

Blaundus Antik Kenti – Blaundus Ancient City

Bu antik kentin adı yaygın olarak Suli Kapısı kalıntıları olarak da anılmaktadır.1845 yılında Blaundeon Makedonon yazıtının bulunduğu bir yazıtın bulunduğu ve bu antik kentin adının Blaundus olduğu anlaşılmıştır. Büyük İskender’in ölümünden sonra şehir, sekiz generalin (Deocodos) imparatorluğu bölme mücadelesine tanık oldu. Şehir, sekiz generalden biri olan Antigonos tarafından işgal edildi. M.Ö. 189’da antik kent, Roma İmparatorluğu’nun egemenliği altındaki Bergama (Bergama) krallığından geçti. Roma döneminde antik kent, piskoposun merkezi olan Sebaste Piskoposluğuna bağlanmıştır.

Blaundus Antik Kenti

Aizanoi Antik Kenti – Aizanoi Ancient City

Aizanoi antik kenti, Kütahya’ya 50 kilometre uzaklıkta, Kütahya Çavdarhisar ilçesinin merkezinde yer almaktadır. Aizanoi kentinin efsanevi kahraman Azan’ın birleşmesinin sonucu olduğuna inanılıyor.Azan, antik edebiyatta Friglerin öncüsü olarak anılıyordu.Azan, Penkalas (Kocaçay) nehrinin üst kısımlarında, Su Perisi Çağı ve efsanelerde tanrıça Meter Steunene’nin kutsal mağarasında yaşıyordu. Arkas Kralı civarında.

Aizanoi Antik Kenti
https://www.kulturportali.gov.tr/

Aizanoi antik kenti, MS 2. yüzyılda altın çağını geçirmiş ve birçok binanın inşa edildiği büyük gelişme faaliyetlerine tanık olmuştur. Erken Bizans döneminin piskoposluk merkezi olmasına rağmen 7. yüzyıldan itibaren önemini yitirmiştir. Orta Çağ’da tapınak ovası bir kaleye dönüştürüldü. Selçuklular döneminde Çavdar Tatarları tarafından üs olarak kullanıldığı için Çavdarhisar adını almıştır.

Ege Bölgesi Tarihi Yerler
https://www.kulturportali.gov.tr/

Efes Antik Kenti – Ephesus Ancient City

Efes (Eski Yunanca: Ἔφεσος Ephesos), Anadolu’nun batı kıyısında, Selçuk’ta İzmir ilinde (daha sonra önemli bir Roma şehri) bulunan antik bir Yunan kentidir. Selçuk) bölge sınırları içinde. Klasik Yunan döneminde İyonya’daki on iki şehirden biridir.

Efes Antik Kenti

Efes, tarihi boyunca birçok kez yer değiştirdiği için kalıntıları yaklaşık 8 kilometrelik geniş bir alana yayılmıştır. Ayasuluk Dağı, Artemision, Efes ve Selçuk’un dört ana bölgesinin kalıntıları her yıl ortalama 1,5 milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Ephesus Ancient City

Afrodisias Antik Kenti – Aphrodisias Ancient City

Dünya Miras Listesi’nde yer alan antik Afrodisias kenti (Aphrodisias); Mandes Nehri olan Dandalaz (Morsynus) Çayı’nın oluşturduğu verimli bir vadide deniz seviyesinden yaklaşık 600 metre yükseklikte bir plato üzerinde yer almaktadır. (Menderes) şubesi Aydın İli, Karakasu İlçesi, Gael İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Şehrin kuzeyindeki Babadağ’da dağın eteğinde yer alan mermer ocağı, şehrin eski çağlardaki en büyük zenginlik kaynağıydı ve tarihi nehir havzasının doğal özellikleri onu besliyordu.

Afrodisias Antik Kenti
https://www.kulturportali.gov.tr/

İzmir Şirince Köyü

Şirince köyü 2012 yılına kadar duyulmamış ülkemizin cennetlerinden biridir. Şirince, 2012 yılında dünyanın sonunu önerdikten sonra birdenbire ülkemizin ve dünyanın gündemine girdi.

İzmir Şirince Köyü

Şirince, Nüfus ve yüzölçümü bakımından çok küçük olmasına rağmen köyde gezmeniz gereken pek çok turistik yer bulunmaktadır.

Ege Bölgesi Tarihi Yerler

Ege Bölgesi Tarihi Yerler Hakkında Düşüncelerinizi Yorumlar Kısmında Belirtir misiniz?

Adıyaman Turistik Yerler içinde gezi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Rize de Gezilecek Yerler içinde gezi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bilecik de Gezilecek Yerler içinde gezi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Antalya Doyran Göleti içinde gezi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yöresel Kömbe Tarifi içinde yemek yazımızı inceleyebilirsiniz.

Öğrendiğiniz Bilgileri Başkalarıyla Paylaşmak İsterseniz

Bunlar da hoşunuza gidebilir:

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir