Burdur’a Neden Gitmeliyiz? – Burdur Hakkında Bilgi

Burdur’a Neden Gitmeliyiz? – Burdur Hakkında Bilgi

Burdur’a Neden Gitmeliyiz? Sorusunu bu yazımızda sizler için cevapladık . Burdur hakkında bilinmesi gerekenler nedir ve Burdur’da gezilecek yerler nereler hepsine yazımızda yer verdik.

1-Salda Gölü

Salda gölümüz Burdur ilimizde , Türkiye’nin en ikonik doğal manzaralarından  biridir. Çünkü burası, Mars yüzeyinde benzer özelliklere sahip dünyadaki iki yerden biri. 

Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesine bağlı olup şehir merkezine 4 kilometre, Burdur merkeze 75 kilometre uzaklıkta 1 saat 15 dakikada ulaşılıyor.Salda gölü hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler.

 

Kaynak: https://saldagolu.gov.tr/

2-Kibyra Antik Kenti ve Tiyatrosu

Burdur’un Gölhisar ilçesinde bulunan Kibyra Antik Kenti, daha az bilinen antik kentlerden biri ve ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri.  Bu antik kentin tarihi MÖ.300’lü yıllara kadar uzanıyor .11.000 seyirci kapasiteli ve gladyatörlerle savaşabilen antik bir tiyatrodur. Ayrıca dünyanın en büyük Odeion veya müzik evi (eski çağlardan kalma) de Kibyra’da bulunuyor. 3.500 kişilik Odeion orkestrası, mermer zemin üzerinde dünyanın ilk Medusa heykeline sahiptir. Bu antik kentin heykelleri ve diğer arkeolojik buluntuları Burdur Arkeoloji Müzesi’nde görülebilir.

 

Kaynak: https://www.arkeogezgin.com/

3-Tarihi Osmanlı Yapıları

Budur’un merkezinde çok güzel Osmanlı Devleti Binası, camiler, kuleler, camiler, hamamlar , kervanlar gibi görülmeye değer birçok yapı var. Özellikle 17. yüzyılda  Osmanlı İmparatorluğu mimarisi olan zarif Bakibey konağı ve taş odaları, Hamitoğulları’ndaki 14. yüzyıldan kalma Ulu Camii, Burdur Arkeoloji Müzesi’nin de yer alan Pirkulzade Medresesi ve kütüphanesi , 19. yüzyıl Osmanlı mimarisi Piribaşlar evleri, saat kulesi, bunlar merkezin başlıca ilgi çekici yerleridir. Konum için tıklayın.

baki-bey-konagi

 

Kaynak: www.burdurkulturturizm.gov.tr

4-Susuz Kervansarayı ve İncir Han

Bucak’a 10 km mesafedeki Susuz Köyü’nde yer alan bu tarihi kervan, Anadolu Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev dönemine aittir. Susuz Kervansarayı’nın sadece bir kısmının günümüze kadar gelmiştir .Bunlardan biri olan  Mukarnaslı taç kapısı hala ayaktadır. Bina 2008 yılında restore edilmiş ve Antalya-Burdur karayolunun 2 kilometre doğusunda yer almaktadır. 

Bucak’ın 6 kilometre batısındaki İncirdere köyünde yine II.  Gıyasettin Keyhüsrev tarafından 13. yüzyılda Anadolu Selçuklularının yaptırdığı İncir Han. Özellikle kervanın  en dikkat çekici kısmı, istiridye kabuğu şeklindeki taç kapısı ve ahır kısmıdır. Konum için tıklayın.

SUSUZ HAN | Kültür Portalı

 

Kaynak: https://www.kulturportali.gov.tr/

5-Lisinia Doğal Yaşam Köyü– Merkez 

Burdur’un merkezindeki Karakent köyünde takdir edilmesi gereken  bir girişim var. Adı Lisinia Nature’dır. Kars’taki Kuzey Doğa Derneği gibi teşkilat, Burdur Gölü yakınındaki Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi aracılığıyla kısa sürede Burdur’da inanılmaz değişiklikler yarattı. Konum için tıklayın.

Lisinia Doğa

 

Kaynak: https://burdur.ktb.gov.tr/

6- Salda Kayak Merkezi, Yeşilova

Kayak severler için bir güzel haber de Burdur’dan. Palandöken Sarıkamış olmasa da Eşeler Yaylası’na 2079 metre (Salda Gölü’ne 20 dakika) mesafede bulunan Salda Kayak Merkezi, kışın 50-100 cm kar alıyor. Kayak merkezinde uzunlukları 1 ile 1,5 kilometre arasında değişen farklı seviyelerde 5 pist bulunmaktadır. Eğim% 15’tir. Şu anda kayak merkezi sadece günlük kullanıma açık olduğu için konaklama tesisi bulunmamakla birlikte kayak ve kıyafet kiralama imkanları mevcuttur.Yemek, kar bisikleti, kayak malzemeleri ve kızaklar gibi tüm ihtiyaçlarınızı tek bir yerden karşılayabileceğiniz kafe tarzı bir işletme mevcut. Kalmanız gerekse Yeşilova’nın merkezinde otel ve moteller var. Bunların hepsini “Salda Gölü Rehberimizde” bulabilirsiniz. Üstelik bu kayak merkezinin Salda Gölü manzarasının da tadını çıkarabileceğini söylemeye gerek yok. Konum için tıklayın.

Salda Kayak Merkezi | Salda Gölü Tanıtım ve Rehber Sitesi

 

Kaynak: https://www.saldagolu.com/

7-Burdur Gölü – Merkez

 Burada meydana gelen tektonik depremin oluşturduğu boşlukların su ile doldurulmasıyla oluşur. Buradaki su Salda kadar tatlı değil tuzlu çünkü kapalı bir havza. Yani gölün suyu açık denizlere veya nehirlere ulaşmaz, dolayısıyla yenilenmez. Bu nedenle kuraklık meydana geldiğinde yok edilecek ilk sulak alanlardan biridir.Maalesef her geçen gün daha da kuruyor. Bununla birlikte, burası uluslararası öneme sahiptir çünkü 85 farklı su kuşu ve nesli tükenmekte olan mavi kuyruklu ördek de dahil olmak üzere yaklaşık 300.000 su kuşu vardır. Burası kuş gözlemcileri için özellikle çekici olabilir. Salda Gölü kadar efsanevi olmasa da Budur’un hak ettiği statüden yararlanabilmesi için Budur Gölü kıyısında bir gün ayarlamak gerekiyor. Burdur Gölü, Burdur’un merkezine çok yakın, sadece birkaç kilometre uzaklıkta. Konum için tıklayın.

Burdur Gölü

 

Kaynak: https://burdur.ktb.gov.tr/

8-İnsuyu Mağarası

Türk turizmine açılan ilk mağaradır. . İnsuyu aslında 8.350 metre uzunluğunda ve turistik olmayan bir bölge ile Türkiye’deki en büyük mağara. Burası sarkıt ve dikitlerden oluşan bir yer altı sarayı gibidir .Karstik kayaların yeraltı suları tarafından zamanla  çözülmesiyle çok sayıda oda ve koridor oluşur. Adı İnsuyu olmasına rağmen gölden tarım amaçlı çekilen su nedeniyle su seviyesi büyük ölçüde azalmıştır. İnsuyu Mağarası, Burdur merkeze 10 km uzaklıkta bulunan Çatağıl köyüne bağlıdır. Konum için tıklayın.

 

Kaynak: https://burdur.ktb.gov.tr/

9-Karacaören Barajı

Karacaören Barajı aslında Isparta ve Burdur’u çevreleyen büyük bir göldür. Burdur yeşilin 50 tonunu görmesi için ideal bir yerdir. Çam ağaçlarında kamp yapmak, gölde balık tutmak yapılabilecek etkinlikler arasında .Buradayken kısa bir tekne turunu kaçırmamak gerektiğini söylüyoruz. Kişi başı 20-25 Türk Lirası fiyatına uygun bir tekne bulabilirsiniz.  Burdur şehir merkezine 77 kilometre (1 saat 15 dakika), Antalya merkeze 68 kilometre (1 saat), Isparta merkeze 64 kilometre (1 saat) uzaklıktadır. Konum için tıklayın.

burdur-karacaoren-baraji

 

Kaynak: www.burdurkulturturizm.gov.tr

10-Sagalassos Antik Kenti

Burası UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası’na aday gösterilen Burdur antik kenti Sagarassos, 12.000 yıldır şehrin kalıntıları neredeyse hiç tahrip olmadı. Bir zamanlar Pisidia’nın başkenti olan bu güzel şehir, MS 5-7. Yüzyıllarda meydana gelen bir depremden sonra Arap saldırıları nedeniyle kademeli olarak terk edildi. Bu şehrin en önemli özelliklerinden biri de 1000 yıllık bir seramik üretim merkezine sahip olmasıdır.Şaşırtıcı olmayan bir şekilde başkenti ile ünlü şehir çeşmesi ile de ünlü. Agora çeşmesi, Hadrian çeşmesi, antik Yunan çeşmesi, Antoninler çeşmesi … Ayrıca Ağlasun’un yamaçlarında yüksek rakımlı (1490-1600 metre arası) bir şehir olduğu için dünyanın en yüksek  tiyatrosu buradadır. Burdur’daki Sagalassos, Ağlasun ilçesine 7 kilometre, Burdur merkeze ise 35 kilometre uzaklıktadır. Çalışma saatleri: 15 Nisan – 2 Ekim arası her gün 08.30 – 19.30 arası, 3 Ekim – 14 Nisan arası 09.00 – 17.30 arası. Giriş ücreti 10 Türk Lirasıdır. Müze kartı geçerlidir. Konum için tıklayın.

 

Kaynak: https://burdur.ktb.gov.tr/

11-Saat Kulesi

Burdur’un orijinal saat kulesi 19. yüzyılda Konya valisi Tevfik Paşa tarafından  yaptırılmış, ancak bu saat kulesi 1914 depreminde yıkılmıştır. 25 metre yüksekliğindedir ve her saat başı  çalan analog bir saate sahiptir. Daha sonra 1936’da tamamen değiştirilmemesine rağmen orijinal konumundan 20 metre uzakta yeniden inşa edildi. Konum için tıklayın.

 

Kaynak: www.kulturportali.gov.tr

12-Burdur Arkeoloji Müzesi

Bu müzede Burdur ve çevresinde yapılan kazılar ve antik kent kalıntıları sergilenmektedir. Koleksiyonu en az 60.000 adettir. Burası Anadolu’nun en çok ziyaret edilmeye değer arkeoloji müzelerinden biridir. Müze binası da tarihi : 1956 yılında kütüphane binası  müzeye dönüştürülmüştür. Müze binası, Medrese’nin Pirkulzade’deki tek ayakta kalan bölümüdür.Bu yapı 18. yüzyıldan kalma ve Osmanlı binasıdır, ancak müze 1969 yılında inşa edilmiştir. 

 Müzedeki koleksiyonlar, özellikle Pisidia bölgesinde bulunanlar, M.Ö. 7000’lerden günümüze kültürel varlıkları içerir. Çalışma Saatleri: Çalışma saatleri 15 Nisan – 15 Ekim (Pazartesi hariç) 09:00 – 19:00 ve 16 Ekim – 14 Nisan 08:30 – 17:30 arasıdır. Girişler: 5 Türk Lirası, müze kartı geçiyor. Konum için tıklayın.

 

Kaynak: www.burdurkulturturizm.gov.tr

13-Burdur’da Lavanta Çiftliği

Isparta Kuyucak lavanta turizm sektöründe kendi markasını yaratabilir ama aslında Lisinia Lavanta Deresi Türkiye’nin en büyük lavanta çiftliği Akçaköy’de kuruldu. Büyüyen alan muhteşem bir çerçeve sunuyor. En uygun zaman haziran sonu ve temmuz başıdır, ancak mevsime bağlı olarak +/- 3 hafta olabilir. Konum için tıklayın.

 

Kaynak: https://www.keciborlu.bel.tr/index.html

Burdur hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtebilir misiniz?

Öğrendiğiniz Bilgileri Başkalarıyla Paylaşmak İsterseniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: