Bilecik de Gezilecek Yerler – Bilecik’e Neden Gitmeliyiz?

Bilecik de Gezilecek Yerler – Bilecik’e Neden Gitmeliyiz?

Bilecik de Gezilecek Yerler. Bilecik’e Neden Gitmeliyiz? Bilecik hakkında bilinmesi gerekenler nedir ve Bilecik’de gezilecek yerler nereler hepsini bu yazımızda cevapladık.

Bilecik’in tarihi, antik çağlardan günümüze birçok uygarlığın tarihi kalıntılarını içeren M.Ö. 3000 yılına kadar uzanmaktadır. Bu nedenle Osmanlı İmparatorluğu’nun izlerinin çoğu Osmanlı İmparatorluğu’nun doğduğu topraklarda görülür. Görülmeye değer tarihi eserlerin ve doğal güzelliğin bir kısmı şehir merkezinde, bir kısmı da civarda olduğu için bir günde Bilecik’i ziyaret etmek imkansız. Bilecik’e Neden Gitmeliyiz? işte cevabı yazımızda.

Bilecik de Gezilecek Yerler

1- Şeyh Edebali Türbesi

Şeyh Edebali’nin türbesi, Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu olarak biliniyor ve Orhan Gazi tarafından yaptırılmıştır. İşgal sırasında orijinal kubbe yıkıldığı için mezarlar kiremit çatıyla örtülmüştür. Şeyh Edebali ve yakınlarının bulunduğu odada yedi büyük lahit ve dört küçük lahit bulunmaktadır. Kubbe şeklindeki mekandan farklı olarak bu odanın tavanı dikdörtgen şeklindedir. Türbede cami ve misafirhane olarak kullanılan iki oda daha bulunmaktadır.

Şeyh Edebali kendisini dinleyenlere şöyle dedi: “Toprağa bağlanın. Suyu israf etmeyin. Mirasınızın sağlam kalmasına dikkat ediniz. Veriniz, cömert olunuz elleriniz yumuk kalmasın. İlim sahiplerini koruyunuz. Ağaç dikiniz. Ödünç aldığınızı fazlasıyla iade ediniz. Kuran-ı Kerim’i güçlü olmak için okuyunuz. Bağınızı bahçenizi viran bırakmayınız. Hadis ezberleyiniz. Bildiklerini öğretenler unutmazlar. Asıl ölüm ilimden payını almayanlaradır. Faydalı ile faydasızı bilenler bilgi sahipleridir….”

Google Haritalarda konuma gitmek için tıkla.

ŞEYH EDEBALİ TÜRBESİ | Kültür Portalı
https://www.kulturportali.gov.tr/

2- Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi 

Bilecik’in Söğüt ilçesindeki müzenin yapımı belirsiz olmakla birlikte, 1900 yılında Memiş Ağa Belediye Başkanı tarafından yaptırılan bir “soyunma odası” olduğu bilinmektedir. Bugünün anlamından yola çıkarak adı günün eczanesi olarak kabul edilmektedir. Müzenin ahşap işçiliği en önemli özelliklerinden biridir. Bu yapının ahşap bir gölgelik çatısı vardır ve aynı zamanda tarihi bir dokunuş veren Türk stili çinilerle kaplanmıştır.

Ön cephedeki iki kemerli kapı bir diğer önemli özelliktir. 2001 yılında bu eski Türk evi restore edilerek müze olarak açıldı. Müzede göçebe eserler ve göçebelerin objeleri ile Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait arkeolojik eserler ile el dokuması halı, halı, silah gibi diğer tarihi objeler sergileniyor. Google Haritalarda konuma gitmek için tıkla.

SÖĞÜT ERTUĞRUL GAZİ MÜZESİ | Kültür Portalı
https://www.kulturportali.gov.tr/

3- Kömürsu Yaylası

Kömürsü Yaylası Bozüyük ilçesine 28 kilometre uzaklıkta olup, Bilecik’in en önemli ve meşhur yaylasıdır. 1.700 metre yükseklikte 90 hektarlık arazi üzerinde bitki örtüsü köknar, karaçam, kayın, ardıç ve kavak ağaçları, çeşitli çiçekler ve bitkilerle kaplıdır. Yaylada tam olarak dört kaynak var. Yaylanın en yüksek zirvesi yaklaşık 1.700 metredir. Bugün bu doğal yayla doğası ve yürüyüş cennetinin kış turizm merkezine dönüştürülmesi ve ilerideki düzenlemelerde bu amaçla kullanılması planlanmaktadır.

KÖMÜRSU YAYLASI | Kültür Portalı
https://www.kulturportali.gov.tr/

4- Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı

17. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman’ın veziri Rüstem Paşa tarafından yaptırılmıştır. Karavan, simetrik dikdörtgen kat planıyla 3.008 metrekarelik bir alanı kaplayan taş ve tuğladan inşa edildi. İç yapısı atların ve arabaların ortada, yolcuların her iki tarafta da konaklayabilmesini sağlar. Çatısı, 1912’de yıkıldıktan sonra yıllarca unutuldu. Kervan dışarıdan çevrelenmiş, yürüyen merdivenle desteklenmiş ve her iki tarafı eğimli, ahşap perdeli çatıyla örtülü bir kale görünümündedir.

Çatısı 1912 yılına kadar sağlam kalmasına rağmen bundan sonra kaldırıldı ve kervan yalnız kaldı. Restorasyon çalışmaları 2007’de başladı. Kervansaray’ın kuruluş amacına ulaşmak için 36 odalı bir butik olarak kullanılması planlanıyor, ancak 400 yıl sonra tekrar misafir alabilecek gibi görünüyor.

Google Haritalarda konuma gitmek için tıkla.

Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı
https://bilecik.ktb.gov.tr/

5- Ertuğrul Gazi Türbesi

Bilecik’in Söğüt ilçesinde yer almaktadır. 13. yüzyılın sonunda Osman Gazi tarafından yaptırılan açık türbe, I. Mehmet’in emriyle türbeye dönüştürüldü. Duvarları bir sıra taş ve iki sıra tuğladan oluşmaktadır. Lahitin girişinde ve odada dikdörtgen pencereler bulunmaktadır. 1886’da Tuğrul Gazi Türbesi. Abdülhamit tarafından restore edilmiş ve türbenin yanına bir çeşme eklenmiştir. Türbenin yapısı, üstü kubbe ve dikdörtgen bir koridorla örtülü altıgen bir düzlemle mezara ulaşır.Girişin her iki yanında ikişer pencere vardır. Mezar duvarı bir sıra taş ve iki sıra tuğladan oluşmaktadır. Ertuğrul Gazi’nin türbesi, Söğüt mevkiinin girişi olan Ertuğrulgazi Caddesi üzerindeki tören alanının yanında yer almaktadır.

Google Haritalarda konuma gitmek için tıkla.

Ertuğrul Gazi Türbesi - Vikipedi
Vikipeditr.wikipedia.org

6- Merdivenli Kaya

Kayalık ve ağaçlık bir alan olan Merdivenli Kaya, yakınında küçük bir podyum bulunan bir Roma dini yapısının kalıntılarına benzeyen kayalık bir ormanlık alandır. MS 2. ve 3. yüzyıllara aittir ve 2009 yılında birinci sınıf arkeolojik sit alanı olarak tescil edilmiştir. Binanın çoğu hazine avcıları tarafından tahrip edildi ve üssü, bir kısmı yeraltında olmak üzere toplam 5,20 metre ölçülebilir alana sahip. Aynı zamanda, 8.30 metre uzunluğunda ve 4.40 metre genişliğinde ana kayaya oyulmuş 15 basamak içerir.

MERDİVENLİ KAYA | Kültür Portalı
https://www.kulturportali.gov.tr/

7- Orhan Gazi Camii

Şeyh Edebali Türbesi 50 metre mesafededir. Restorasyon sırasında kubbesinin kurşunla kaplanması nedeniyle Kül Songlu Camii olarak da anılır. Orhan Gazi Camii’nin diğer camilerden en ayırt edici özelliği, minaresinin cami binasına 30 metre uzaklıkta bir kayanın üzerinde yer almasıdır. Bilecik’in Bozüyük ilçesinde, Eskişehir-Bozüyük karayolunun sonundaki yola 12 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. İnönü savaşının kazanıldığı yer Metristepe Zafer Anıtı … Ulu Önder Atatürk, İsmet İnönü’nün zafer kutlaması telgrafını göndererek, “Siz orada yalnız düşmanı değil, milletin makus talihini de yendiniz” dedi.

I. ve II. İnönü savaş alanında inşa edilmiş bu görkemli anıt 24 metre yüksekliğindedir. Anıt Savaşına katılan komutanlar ve askerler hakkında bilgiler. Bu anıt, şehitlerimizi anmak ve Türklerin yenilmez görünümünü simgelemek için Metris Tepe’de yapılmıştır.

Google Haritalarda konuma gitmek için tıkla.

GAZİ ORHAN CAMİ (SULTAN ORHAN CAMİ) | Kültür Portalı
https://www.kulturportali.gov.tr/

8- İnönü Şehitliği

İnönü Şehitliği, Bozüyük ilçesi ile Akpınar köyü arasındaki tepe üzerindedir. Bu önemli anıt 844 mezar içeriyor ve 1930 yılında Savunma Bakanlığı tarafından yaptırılmıştır. Bu anıt bir ve iki. Tamamlanması İnönü savaşının bir simgesidir. Yılda çam ve köknar ağaçlarıyla çevrili olmak zordur. Dikdörtgen bir duvarla çevrili türbenin dibine Türk bayrağı boyanmış ve kurbanların ortasında küçük bir mermer madalya taşı bulunmaktadır. Burada 4.200 şehit kaydedilmiş olmasına rağmen isimler bilinmediği için sadece 141 mezar var. İnönü Şehitlerini Anma Günü, 1 Nisan’da İnönü Şehitlerini Anma Mezarlığı’nda yapılmaktadır.

Google Haritalarda konuma gitmek için tıkla.

İNÖNÜ ŞEHİTLİĞİ | Kültür Portalı
https://www.kulturportali.gov.tr/

9- Metristepe Zafer Anıtı

Eskişehir-Bozüyük karayolunun sonundan 12 kilometre uzaklıkta, Bilecik’in Bozüyük ilçesinde yer almaktadır. İnönü savaşının kazanıldığı yer Metristepe Zafer Anıtı … Ulu Önder Atatürk, İsmet İnönü’nün zafer kutlaması telgrafını göndererek, “Siz orada yalnız düşmanı değil, milletin makus talihini de yendiniz” dedi. I. ve II. İnönü Savaş alanında inşa edilmiş bu görkemli anıt 24 metre yüksekliğindedir. Anıt Savaşına katılan komutanlar ve askerler hakkında bilgiler. Bu anıt, şehitlerimizi anmak ve Türklerin yenilmez görünümünü simgelemek için Metris Tepe’de yapılmıştır.

Google Haritalarda konuma gitmek için tıkla.

METRİSTEPE ZAFER ANITI | Kültür Portalı
https://www.kulturportali.gov.tr/

” Bilecik de Gezilecek Yerler ” hakkındaki yazımıza görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtebilir misiniz?

Tirşik Çorbası içinde yemek yazımızı inceleyebilirsiniz.

Rize de Gezilecek Yerler içinde gezi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Antalya Doyran Göleti içinde gezi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yöresel Kömbe Tarifi içinde yemek yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bilecik’e Neden Gitmeliyiz Sizce? Cevaplarınızı yorumlar kısmında belirtir misiniz?

Öğrendiğiniz Bilgileri Başkalarıyla Paylaşmak İsterseniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: