Aydın Turistik Yerler – Aydın Gezilecek Yerler

Aydın Turistik Yerler – Aydın Gezilecek Yerler

Aydın Turistik Yerler Neresi? Aydın hakkında bilinmesi gerekenler nedir ve Aydın’da gezilecek yerler nereler hepsini bu yazımızda cevapladık.

Aydın Turistik Yerler

 

1-Didyma(Didim) Antik Kent

Deniz turizmi sektöründe öne çıksa da Aydın’daki en önemli yerler Didim antik kenti ve Didima’daki Apollon Tapınağı’dır.

Anadolu’nun Ege kıyılarında İyonya bölgesinde yer alan bu şehir Apollon’un kutsal yeri (Didymaion) ve bilgi merkezidir. Aydın’ın Yenihisar ilçe merkezine yakındır. Yaklaşık 16 kilometre. Kuzeydeki Milet’in kutsal yolu Kutsal Kapı’dan başlar, güneye Didima limanı Panormos’a gider ve Didimaon’un kuzeydoğusunda son bulur. Pausanias’a göre buranın adı İyonyalılardan önce bilicilik merkezi idi. Neho II ve Karun (Kroisos) antik çağlardan beri Didyma bilicilik merkezine başvuran ünlü isimlerdir. İyon Şehri Milattan Önce 499 yılında Miletos önderliğinde isyan etmiş ve Persler tarafından yenildikten sonra (M.Ö. 494) yağmalanmış, yakılmış ve yıkılmıştır.Halkı ön bölgeye sürüldü ve Dicle Nehri kıyısına yerleştirildi.Ancak, hepimizin bildiği gibi, M.Ö. 331’de Papaz Didyma Büyük İskender’i “Zeus’un Oğlu” ilan etti. Google Haritalarda konuma gitmek için tıkla.

Apollon Tapınağı Aydın Didim

 

https://aydin.bel.tr/

2-Güvercinada Kalesi

Bu güzel ve sevimli adayı görmeden Kuşadası’na giden çok fazla insan yok.  Burası tamamen kalelerden oluşan bir ada.

Kuşadası’nın Hacıfeyzullah ilçesinde bulunan Güvercinada Kalesi, limanı korumak için koy girişine yapılmıştır. Barbaros Hayrettin Paşa bir iç kale, surları ise Güvercinada üzerinde İlyas Ağa yaptırmıştır. Ada ile kara arasındaki bağlantı küçük bir yoldur. Google Haritalarda konuma gitmek için tıkla.

Güvercinada Kalesi

 

https://aydin.ktb.gov.tr/

3-Sırtlanini Mağarası

Sırtlan Mağarası, Karacasu Yukarı Çamarası köyüne yaklaşık 4 kilometre mesafede, Aiden’in doğal güzelliklerinden biridir. Mağaranın salon kısmında 5-6 oda bulunmakta olup, tüm odalarda sarkıt, dikit ve sütunlar bulunmaktadır.

Burası kuru bir mağara ama sıcaklık ve nem farklılıklarını gözlemlediğimizde ilginç sonuçlarla karşılaşacağız. Örneğin mağara dışında 28 derecede ölçülen sıcaklık mağara içinde 17 dereceye düşerken, mağara içindeki nem% 40 daha yüksektir. Yarasalar mağaralarda büyük koloniler halinde yaşarlar. Sırtlaini  girişte yatay bir mağaradır, girişi oldukça dardır. Girişten sonra salon yaklaşık 4-5 metre ileride görünür. Mağara 348 metre uzunluğunda ve 32 metre derinliğindedir.

SIRTLANİNİ MAĞARASI | Kültür Portalı

 

https://www.kulturportali.gov.tr/

4-İlyas Bey Cami ve Külliyesi

Söke mevkiinde bulunan İlyas Bey Külliyesi,  Selçuklu binası olup, cami, türbe ve İslam okulundan oluşmaktadır. Caminin inşasında antik Melt kentine ait mermer bloklar kullanılmıştır. Cami, Menjesolali’den İlyas Bey tarafından 1404 yılında yaptırılmıştır.

Planlanan caminin mescidi örten kubbe sekizgen kasnak üzerine oturtulmuştur. Kubbe çinilerle kaplıdır. Bazı pencerelerde seramik üzerinde  ayetler ve  geometrik vitray desenleri vardır. Caminin mihrabı mermerden yapılmış ve geometrik desenlerle süslenmiştir.

Caminin karşısındaki dört köşeli türbe İlyas Bey’e aittir.  Google Haritalarda konuma gitmek için tıkla.

İLYAS BEY KÜLLİYESİ - TDV İslâm Ansiklopedisi

 

https://islamansiklopedisi.org.tr/

5-Bafa Gölü

Bafa Gölü Tabiat Parkı, Aydın’daki en önemli doğal güzelliklerden biridir. Bafa Gölü, en derin 25 metresini Büyük Menderes Nehri’nin sularından oluşuyor. Büyük Menderes Nehri’nin sular altında kalmasıyla körfez koylarla dolmuş ve Bafa Gölü ortaya çıkmıştır . Gölün bir kısmı Aydın sınırında, bir kısmı da Muğla sınırında.

Tabiat parkına baktığımızda sadece özel ve kamusal araziyi görebiliriz.Kızılçam ağaçlarının yanı sıra  zeytin ağaçları da bölgenin düzenli bitki örtüsünü oluşturmaktadır. Kışın bu gölde binlerce kuş yaşamaya gelir. Burada kuştan flamingoya göçmen olarak her tür kuş var. Hepimizin bildiği gibi bu alanda bazı kartal ve kaşık kuşlarının yuvaları vardır. Bafa Gölü’nde küçük bir adada kaya mezarı var. Burada bir de Bizans manastırı var. Bafa Gölü’ne gittiğinizde ziyaret edebilirsiniz.

Bafa Gölü eğlenmeye ve balık tutmaya elverişli, Bozdoğan’ın Alamut Köyü ise avcılık ve turizme uygun. Ayrıca Bafa Gölü çevresi de kuş gözlemciliği için uygun bir yerdir. Bu alan, kırlangıç  ve tarla kucağındaki üreme popülasyonları nedeniyle IBA (Önemli Kuş Alanı) statüsünü kazanmıştır. Beukmandes Deltası’ndaki pelikanlar tüm yıl boyunca gölde görülebilir. Bafa Gölü kışlayan su kuşları için çok önemlidir.

BAFA GÖLÜ | Kültür Portalı

 

https://www.kulturportali.gov.tr/

6-Aydın Karabağlar Kanyonu

Aydın’ın Karacasu mevkiinde bulunan Karabağlar Kanyonu, doğal manzarası görülmeye değer. Başlangıç noktası ile bitiş noktası uzunluğu yaklaşık 2,5 kilometredir.

Karabağlar Kanyonu’nda  3 şelale bulunuyor. Kanyonun genişliğine bakıldığında bazı yerlerin 1 metreye kadar küçüldüğünü görebilirsiniz. Kısa bir gezinin ardından Karabağlar Boğazı, Aşağıgörle Köyü sınırları içinde Görle Boğazı ile birleşti.. Bazı yerler 50 metre derinlikte. Geçitten gelen su Kemer Barajı göletine akar.

KARABAĞLAR KANYONU | Kültür Portalı

 

https://www.kulturportali.gov.tr/

7-Güzelçamlı Koyu

Aydın’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Kuşadası Güzelçamlı Koyu, kasaba turizminde pek çok özelliğe sahiptir. Mavi ile yeşilin buluştuğu bu muhteşem koy, su sporlarına meraklı olanlar için vazgeçilmez bir alan. Yelkenden sörfe kadar çeşitli sporlar için sahilde yüzlerce insanı ağırlıyor. Doğa severler için en iyi seçimlerden biridir çünkü çok sayıda farklı bitki türü, devasa coğrafi konumu, mağaralar ve vadileri vardır.

Güzelçamlı Körfezi, Kuşadası’nda Dilek Yarımadası’ndaki Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’na kadar uzanıyor.

Karasu koyu: Güzelçamlı Milli Park, Aydın, Türkiye - Tripadvisor

 

https://www.tripadvisor.com.tr/

8-Paşa Yaylası

Aydın’ın doğa harikalarından biri olan Paşa Yaylası, kışın dinlenmek ve eğlenmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden.

Paşa Yaylası, çam, ardıç ve ceviz ağaçlarıyla çevrilidir ve Aydın il merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktadır. Kuzeyinde piknik severler için ideal bir sayfiye yeridir. Paşa Yaylası’nın tepesinde İmam Baba Tepesi denilen bir gözetleme kulesi var. İmam Baba Yatırı (1500 metrelik dağda aynı isim) uzun yıllardır bu dağların tek konuğu olmuştur.

Zirvede yer alan Baba Tepesi harika bir panoramik manzaraya sahip, hatta gün batımında yükselen Ege Denizi sahilini bile görebilirsiniz.

PAŞA YAYLASI | Kültür Portalı

 

https://www.kulturportali.gov.tr/

” Aydın Turistik Yerler ” yazımız hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtebilir misiniz?

Tirşik Çorbası içinde yemek yazımızı inceleyebilirsiniz.

Rize de Gezilecek Yerler içinde gezi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bilecik de Gezilecek Yerler içinde gezi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Antalya Doyran Göleti içinde gezi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yöresel Kömbe Tarifi içinde yemek yazımızı inceleyebilirsiniz.

Öğrendiğiniz Bilgileri Başkalarıyla Paylaşmak İsterseniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: