Ayasofya Ne Zaman Müze Oldu? Ayasofya Müzesi Tarihi

Ayasofya Ne Zaman Müze Oldu? Ayasofya Müzesi Tarihi

Ayasofya ne zaman müze oldu? Ayasofya Camii kaç yılında yapıldı? Ayasofya müzesi bilet fiyatları nedir? Ayasofya Camii mimari özellikleri nasıl? Ayasofya Camii Tarihi Kısaca Bilgi bilgiler vericem ve Ayasofya Camii Özellikleri hakkında bilgiler vericem bu yazımızda.

Ayasofya Ne Zaman Müze Oldu

Ayasofya Ne Zaman Müze Oldu?

Ayasofya (Ayasofya Museum), 1453 yılında camiye çevrilmiş ve birçok kez restore edilmiştir. Ayasofya, 1930-1935 yılları arasında restorasyon çalışmaları nedeniyle halka kapatıldı. Bakanlar Kurulu’nun 24 Kasım 1934 tarihli kararına göre 7/1589 numaralı kararı ile müzeye dönüştürüldü. Ayasofya Camii 1934’ten beri müze.

Ayasofya Camii Tarihi Kısaca Bilgi

Ayasofya Camii tarihi kısaca şöyledir, Ayasofya, Bizans İmparatoru 1. Justinianus tarafından İstanbul’un tarihi yarımadasının eski kentinde inşa edilen bazilika planlı bir patrik katedrali. 532 ile 537 yılları arasında beş yıl gibi kısa bir sürede inşa edilmiş ve 1453 yılında Osmanlı Devleti tarafından fethedildikten sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından Camiye dönüştürüldü.

Ayasofya Camii Tarihi Kısaca Bilgi, ayasofya camii, ayasofya müzesi, gezivuz

Ayasofya Camii Özellikleri ve İçi

Ayasofya Müzesi (Ayasofya Camii) sadece muhteşem mimarisi değil, aynı zamanda Bizans mozaik sanatının en güzel örneğidir (Ayasofya mozaik) ve mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Ayasofya Mozaikleri görenleri hayran bırakıyor. Justinianus, Bizans İmparatorluğu’nun en görkemli dönemlerinden hükümdarlık yapan ve devasa ölçeğiyle ünlü efsanevi Süleyman Tapınağı‘nı geride bırakacak bir bina inşa etmek istedi ve sonuç Ayasofya oldu. Ayasofya Cami mimarı (Ayasofya mimarisi) sadece muhteşem mimarisiyle değil, aynı zamanda planlamasıyla da planlama aradığı bir dönemde inşa edilmiş ve Bizans mimarisinin eşsiz bir örneğini ortaya çıkarmıştır.

Ayasofya’nın, o zamana kadar kiliselerde kullanılan temel plan ve merkezi plan çabasının Anadolu’daki yerel mimari öğelerle sağlandığına işaret ettiği de aşikardır. Birincisi, mimarları Anadolu’dan. Yapıda kullanılan sütun, başlık ve mermerlerin çoğu eski Anadolu yapılarından toplanan malzemelerdir. Bu sütunların ait olduğu yapılar arasında dünyanın yedi harikasından biri olan Efes’teki Artemis Tapınağı bulunmaktadır.

Ayasofya müzesi bilet fiyatı, ayasofya camii, ayasofya müzesi Ayasofya giriş ücreti, gezivuz

Ayasofya müzesi bilet fiyatları nedir? Ayasofya giriş ücreti ne kadar?

Ayasofya müzesi bilet fiyatı 72 Türk Lirası’dır. Yerli ve yabancı turistler için bilet fiyatları aynıdır. 18 yaşın altındaki öğrenciler için giriş ücreti yoktur. Ayasofya’nın yan bahçesindeki padişah türbesi alanına ücretsiz giriş vardır.

Yabancılar İstanbul Müze Kartını (Istanbul Museum Pass) 220 TL’ye alırken, Türkler Ayasofya giriş ücreti için Müzekart’ı 70 TL’ye satın alabiliyor.

Ayasofya gişesinden bir müze kartı satın alabilirsiniz; Topkapı Sarayı, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Arkeoloji Müzesi gibi yakındaki diğer müzelerde kullanılabilir ancak Yerebatan Sarnıcı’nda ve Topkapı Sarayı’nın Harem Dairesi’nde müze kart kullanılmaz.

Ayasofya müzesi bilet, gezivuz

‘Ayasofya Ne Zaman Müze Oldu? Ayasofya Müzesi Tarihi ‘ yazımız hakkında görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Ayasofya Ne Zaman Müze Oldu? Ayasofya Müzesi Tarihi hakkında bilgi isteyenler Ayasofya makale sayesinde istedikleri bilgileri bulabilirsiniz.

Daha fazla Tarihi Yerler yazısı için tıklayın.

Öğrendiğiniz Bilgileri Başkalarıyla Paylaşmak İsterseniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: