Aspendos Antik Tiyatrosu Nerede? Hakkında Bilgi Ve Tarihi

Aspendos Antik Tiyatrosu Nerede? Hakkında Bilgi Ve Tarihi

Günümüzde hemen her yaştan yerli ve yabancı turistler her yıl Aspendos antik kentini ziyaret etmektedir. Aspendos’un bu muhteşem antik kentini sizler için detaylı olarak inceledik. Antalya Aspendos Antik Tiyatrosu Hakkında Bilgi ve Tarihi gibi konuları detaylı olarak derledik.

Antalya Aspendos Antik Tiyatrosu Hakkında Bilgi

Aspendos Antik Tiyatrosu MS 2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilmiş ve tarihin en güzel tiyatrolarından biri olarak kabul edilmelidir. Tiyatronun inşası tıpkı bir açık hava tiyatrosu gibidir, tiyatronun yapımına yaklaşık 138 yılında başlanır. Bu güne kadar ayakta kalmış ender yapılardan biridir. Tiyatronun mimarı Aspendoslu Theodoros‘un oğlu Zenon adında bir adamdır. Bugün bu tiyatro pek çok farklı konsere ev sahipliği yapıyor.

Aspendos Antik Tiyatrosu Tarihi

Aspendos Antik Tiyatrosu, artık sadece Anadolu’da değil tüm Akdeniz dünyasında Roma döneminde en iyi tiyatroya sahip olmasıyla biliniyor. Şehir, bölgenin en büyük nehirlerinden Köprüçay yakınlarındaki tepelerin ovaları üzerine kurulmuştur. Aspendos Antik Kenti, MÖ 6. yüzyılda Pers egemenliğine girmiş ve MÖ 333’te Büyük İskender tarafından yönetilmiştir. İskender’in ölümünden sonra Ptolemaios yönetimindeki şehrin en parlak ve en güzel dönemi şüphesiz ünlü tiyatro ve su yolunun yapıldığı Roma İmparatorluğu oldu.

Aspendos Antik Tiyatrosu Nerede? Hakkında Bilgi Ve Tarihi

Aspendos Antik Kenti Nerede?

Aspendos Antik Kenti, Antalya İli, Serik İlçesi’nde yer almaktadır. Antalya karayolundan özel araçla buraya ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda birçok seyahat şirketi bölgeye geziler düzenliyor.

Aspendos Antik Kentine Giriş Ücreti?

Aspendos Antik Tiyatrosuna günümüzdeki giriş ücreti kişi 42 TL olarak belirlenmiştir.

Aspendos Antik Tiyatrosu Ziyaret Saatleri?

Aspendos Antik Kenti ziyaret saatleri yazın saat 08:00 ile 19:00 arası olur iken kışın ise ise saat 08:00 ile 17:00 arası olmaktadır.

Aspendos Antik Tiyatrosu Ziyaret Saatleri?

Aspendos Antik Tiyatrosu Hikayesi

Aspendos antik kentinin efsanesi birçok turistin ilgisini çekmiştir. Efsaneye göre Kral Aspendos’un çok güzel bir kızı vardı. Kral bir gün kızıyla evlenmek istiyordu ama güzel kızını kimsenin hak ettiğini düşünmüyordu. Halk ve şehir için en iyi şeylere sahip olan kişi, kızımla evlenmeye ve bunu halka açıklamaya karar verdi. Haberi alan ikiz kardeşler hemen çalışmaya başladı. Bunlardan biri, şehre su sağlamak ve su yolları yapmak için engebeli ve engebeli yollardan geçiyor. Başka bir kardeş eski bir tiyatro inşa etti.

Antik tiyatronun özelliği, üst sıradaki kişilerin sahnenin ortasında yere düşen sikkelerin sesini net bir şekilde duyabilmesidir. Kral su yolundan çok etkilenmiş ve kızını su yolunu yapan kardeşe vermek istemiş. Ancak antik tiyatronun kurucusu bu kızla evlenmek istediği için yarışmaya katılmaya karar verdi.

Mimar, eserin başarılı olduğunu krala kanıtlamak için sahnenin ortasına fısıldadı ve kral en üst katta yürürken kızını buranın mimarına teslim etti. Açıkça duyan kral derin bir izlenim bıraktı. Kızını kimin verdiğine şaşırdı. Kral, her iki mimarın da hak ettiğine inanıyordu, bu yüzden kızını büyük bir kılıçla ikiye böldü, bir erkek kardeş yarısını, diğer yarısını verdi.

Aspendos Antik Tiyatrosu Hikayesi

DİĞER AKDENİZ BÖLGESİ VE TARİHİ YAZILARIMIZA GÖZ ATMAK İÇİN TIKLAYIN.

Öğrendiğiniz Bilgileri Başkalarıyla Paylaşmak İsterseniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: