Adıyaman Turistik Yerler – Adıyaman Gezilecek Yerler

Adıyaman Turistik Yerler – Adıyaman Gezilecek Yerler

Doğunun incisi  Adıyaman‘ı tanımayanlar için tarihi güzelliklerini size  getiriyoruz.Adıyaman hakkında bilinmesi gerekenler! adıyaman turistik yerler neresi?

 

Adıyaman Turistik Yerler

1-NEMRUT DAĞI

Nemrut Dağı  Adıyaman ili, Kahta ilçesi yakınlarındaki Ankar Dağı çevresinde 2.150 m. Rakımda bulunan bir dağdır. Toros dağlarında bulunur. 1988’den beri milli parktır.

M.Ö. 62 yılında Kral Antiochus Theos bu dağın tepesine kendi mezarını ve birçok Yunan ve Pers tanrı heykellerini yaptırmıştır. Mezarda, kartal başları gibi tanrıların taş heykelleri vardır. 

 Antiokhos’un mezarı ve  Nemrut Dağı, 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edildi.

Nemrut, Nemrut Dağı, Nemrod, Nemrod Dağı, Sığınak

2-CENDERE KÖPRÜSÜ

Adıyaman’da Cendere nehri üzerinde bulunan bu tarihi köprü, halen kullanımda olan en eski köprülerden biri olarak biliniyor. Adıyaman’a 55 kilometre uzaklıkta ve bugün Eskikale olarak bilinen antik yerleşimde yer almaktadır. Kahta ve Sincik’i birbirine bağlar ve Romalılar tarafından inşa edilen en büyük ikinci kemerli köprüdür. 120 m uzunluğunda ve 7 m genişliğindedir. Her biri 10 ton ağırlığında 92 adet kayadan oluşmaktadır.

Köprü üzerindeki Latince yazıta göre köprü, Roma imparatoru Septimius Severus (193-211), eşi ve oğlu adına yaptırılmıştır. 

1997 yılında yenilenen köprü, 5 tona kadar olan araçların geçişine izin verdi.Yeni köprü tamamlandıktan sonra araçların geçişi tamamen yasaklandı. 500 metre doğuya yeni bir köprü inşa edildi.

3-ARSEMİA (Nymphaios Arsemiası)

Kral I. Antiochus’un yazıtına göre, Ashurnia II. Bu yüzyılın başında Kommagene’nin atası Arsemia tarafından kurulan krallığın yazlık başkenti ve idari merkezidir ve Kahta Nehri’nin doğusunda Eski Kahta Kalesi’nin karşısında yer almaktadır.

Güneye giden tören yolunda Mitras’ın bir kabartma steli(blok), tören platformunda önünde Anadolu’da bilinen en büyük Yunanca yazıtın bulunduğu Antiochus-Herakles tokalaşma steli yer almaktadır. Yazıtın batı tarafındaki derin bir tünel ve benzeri bir kaya tüneli de dikkat çekicidir.

Statue of Apollo Mithras Helios Hermes | Statue of Apollo Mi… | Flickr

4-PERRE ANTİK KENTİ

Perre Antik Kenti, Kommagene’deki en büyük beş şehirden biridir.  Bu antik kent, duvarlar, halk tarafından hala kullanılan çeşmeler ve yaklaşık 200 mezarlık içeren bir mezarlık içermektedir. Burası başkent Samosa Kulesi ile Melitney (Malatya) arasında bir geçiş noktasıdır. Suyun güzelliğinden antik Roma belgelerinde bahsedilmekte ve suyun kervanlar, yolcular ve ordu tarafından dinlenme yeri olarak kullanıldığı söylenmektedir.

File:Perre (5000981266).jpg - Wikimedia Commons

5-KARAKUŞ TÜMÜLÜSÜ(Kadınlar Anıt Mezarı)

Kommagene Kralı II. Mithradates’in annesi İsas adına yaptırdığı türbeye sütunun üzerindeki kartal nedeniyle Karakuş Tümülüsü adı verildi.

File:Nemrutcommageneeagle.jpg - Wikimedia Commons

6-KAHTA KALESİ

Kahta’nın 20 kilometre kuzeyinde Arsemia’nın karşısındaki Koca Hisar (Eski Kâhta) köyünde yer almaktadır. Kalenin kesin yapım tarihi bilinmemekle birlikte M.Ö. 2. yüzyılda Hititlerden kaldığı sanılmaktadır.

File:Kahta-castle.jpg - Wikimedia Commons

7-ADIYAMAN’IN İLÇESİ KAHTA

Kahta’ yı atlamak olmaz. Nemrut’un baraj boyunca uzanan yamaçlarındaki doğal manzara ve temiz hava Kahta bölgesini kendine çekiyor. (Katar Mitch’in Memleketi)

Eski Kahta Village near Mt. Nemrut | sk | Flickr

 

” Adıyaman Turistik Yerler ” hakkındaki yazımıza görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtir misiniz?

 

Öbür yazılarımızada göz atabilirsiniz.

Tirşik Çorbası içinde yemek yazımızı inceleyebilirsiniz.

Rize de Gezilecek Yerler içinde gezi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bilecik de Gezilecek Yerler içinde gezi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Antalya Doyran Göleti içinde gezi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yöresel Kömbe Tarifi içinde yemek yazımızı inceleyebilirsiniz.

Öğrendiğiniz Bilgileri Başkalarıyla Paylaşmak İsterseniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: